SimpliVity - hiperkonwergencja - czy tylko kolejne hasło marketingowe?

Obserwując od wielu już lat pojawiające się co jakiś czas nowości można zauważyć, że za szumnymi hasłami marketingowymi kryją się często całkiem ciekawe technologie, dla których zastosowanie dopiero się klaruje. Oczywiście po początkowym zachwycie okazuje się często, że wymagają dużych inwestycji lub poważnych zmian konfiguracyjnych, które również są bardzo kosztowne. Nową technologią jaka pojawiła się relatywnie niedawno i zaczyna wchodzić do serwerowni jest tytułowa hiperkonwergencja. Najlepiej można odczytać jej genezę oglądając rysunek porównujący nowoczesny smartphone z urządzeniami, które zastąpił. W wykonaniu serwerowym urządzenie hiperkonwergentne zastępuje serwer, macierz dyskową, sieć SAN, urządzenia backup i całe niezbędne do ich działania okablowanie, oprogramowanie i osprzęt przenosząc je w warstwę wirtualną.

Hiperkonwergencja jaką proponuje rozwiązanie SimpliVity również jest nową technologią, ale w przeciwieństwie do opisywanych na wstępie poprzedniczek wykorzystuje i konsoliduje dostępne starsze rozwiązania uzupełniając je własnym wkładem. Serwery SimpliVity OmniStack są podstawą do uruchamiania typowych maszyn wirtualnych VMware, z punktu widzenia których rozwiązanie to jest przezroczyste. Dzięki temu znacznie uproszczone jest wdrożenie nowego rozwiązania, a zmian w serwerowni można dokonać bez potrzeby ingerowania w już działające maszyny wirtualne. Serwery SimpliVity OmniStack oparte są na Lenovo System x3650 M5, w których jednak pojawia się najważniejszy element rozwiązania czyli pośrednicząca pomiędzy systemem operacyjnym (wirtualizatorem), a przestrzenią dyskową specjalizowana karta SimpliVity oraz współpracujące z nią sprytne oprogramowanie. 

Minimalne rozwiązanie składa się z dwóch odpowiednio wyposażonych serwerów o wysokości 2U, które pozwala zastąpić praktycznie całą szafę typowych urządzeń (oszczędność miejsca i kosztów energii). Środowisko to jest zawsze wysokiej dostępności (HA), a dzięki umiejętnemu zastosowaniu deduplikacji in-line bloki danych nigdy nie są zapisywane dwa razy.

Hiperkonwergencja w takim rozwiązaniu jest kwintesencją wirtualizacji. Tak zbudowane środowisko ma bardzo unikalne cechy, które doceniło już wiele organizacji na świecie. Najważniejsze z nich to: rewolucyjne uproszczenie administracji całym środowiskiem możliwe z poziomu vCenter, pełne backupy o realnym czasie wykonania podobnym do migawki, bardzo szybka replikacja bloków danych do zdalnych lokalizacji, bardzo szybka wymiana informacji o kopiach zapasowych pomiędzy zdalnymi lokalizacjami co umożliwia błyskawiczne odtworzenie całego serwera w dowolnym miejscu infrastruktury, ogromna oszczędność przestrzeni dyskowej na dane i backup, dodawanie i usuwanie urządzeń SimpliVity bez przerywanie pracy serwerów wirtualnych, minimalizacja parametrów RPO i PTO nawet do RPO=0, znaczne obniżenie parametru TCO (wg. danych z USA i UE nawet o 300%).

Patryk Prymowicz

Dyrektor ds. wdrożeń w naszej firmie. Problemem backup-ów i bezpieczeństwa baz danych zajmuje się od ponad 15 lat.

e-mail: patryk.prymowicz@ravnet.pl

tel. +48 22 869 75 15

Korzyści SimpliVity

Efektywność – 90% oszczędności przestrzeni dyskowej na dane i backup

Zabezpieczenie – średnio 60 sekund lub mniej dla wykonania lub przywracania lokalnej kopii maszyny wirtualnej do 1TB

Szybkość – 3 kliknięcia do zabezpieczenia, przywrócenia, klonowania lub przeniesienia maszyny wirtualnej

Wygoda – jedna wspólna konsola i średnio 60 sekund lub mniej do stworzenia lub zmiany polityki backupu dla tysięcy maszyn wirtualnych

Dostępność – dodawanie lub usuwanie urządzeń systemu bez przestoju środowiska, bez przerywania połączenia backupów, bez zmian zasad bezpieczeństwa lub adresów IP

Pracujemy dla najlepszych

Action
WUW
PWN
Stentor
Unipharm
Eurest
Arc
Drukarnia perfekt
Arkadia Holding
Inżynier budownictwa
Lark
Drewno Centrum
Hit Medica

Profesjonalne doradztwo w zasięgu ręki.
Skontaktuj się z nami.

Zadzwoń:
+48 22 869 75 15
* pola obowiązkowe